Хвалебная песнь Божией Матери

Тебе, Матерь Божию, хвалим;/ Тя, Марие, Деву Богородицу исповедуем;/ Тя, превечнаго Отца Дщерь, вся земля величает./ Тебе вси Ангели и Архангели/ и вся Начала смиренно служат;/ Тебе вся Власти, Престоли, Господствия/ и вся превышния Силы небесныя повинуются./ Тебе Херувими и Серафими радующеся предстоят/ и непрестанным гласом вопиют:/ Святая Богородице Мати,/ полны суть небеса и земля величества славы плода чрева Твоего./ Тебе преславный апостольский лик/ своего Творца Матерь восхваляет;/ Тебе мучеников множество Богородицу величает;/ Тебе преславный исповедников сонм Бога Слова храм нарицает;/ Тебе господственнии полцы девства образ проповедают;/ Тебе вся небесная воинства Царицу Небесную восхваляют./ Тебе по всей вселенней Церковь святая прославляет,/ Матерь Божию почитающи;/ Тя истиннаго Царя небеснаго Отроковицу превозносит./ Ты еси Ангелом Госпожа,/ Ты еси райская дверь,/ Ты лествица Царствия Небеснаго,/ Ты Царя славы чертог,/ Ты ковчег благочестия и благодати,/ Ты еси бездна щедрот,/ Ты еси прибежище грешных./ Ты Мати Спасителева,/ Ты свобождения ради пленнаго человека,/ Бога восприяла еси во чреве./ Тобою попран бысть враг;/ Ты отверзла еси верным двери Царствия Небеснаго./ Ты одесную Бога стоиши;/ Ты Бога за нас молиши, Дево Марие,/ Иже будет судити живым и мертвым./ Тя убо просим,/ Заступницу пред Сыном Твоим и Богом,/ Иже кровию Своею нас искупи,/ да мзду восприимем в вечной славе./ Спаси люди Твоя, Богородице,/ и благослови достояние Твое,/ яко да будем причастницы наследия Твоего;/ упаси и соблюди нас даже до века./ На всяк день, о Пресвятая,/ хвалити и ублажати Тя желаем сердцем и устами./ Сподоби, Премилосердая Мати,/ ныне и всегда от греха сохранитися нам;/ помилуй нас, Заступнице, помилуй нас./ Буди милость Твоя на нас,/ якоже на Тя уповахом/ во веки. Аминь.